13 kwietnia 2025 r. – Niedziela Palmowa
- Za wszelkie ofiary przekazywane ostatnio na rzecz parafii składamy gorące podziękowania!
- Wciąż są dostępne świece CARITAS na stół wielkanocny oraz kwietniowy numer „Dróg Miłosierdzia”.
- Miejska Droga Krzyżowa wyruszy dziś sprzed naszego kościoła o godz. 19.00.
- Odwiedziny chorych planujemy w Wielki Poniedziałek od godz. 9.00. W tym dniu przypada też w tym roku państwowe Święto Chrztu Polski.
- Przed Wielkanocą z sakramentu pokuty można jeszcze skorzystać w naszym kościele w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.30.
- Kancelaria parafialna będzie w tym tygodniu czynna również tylko do środy.
- W Wielki Czwartek z rana Mszę Krzyżma będą sprawować kapłani z całej archidiecezji, pod przewodnictwem ks. arcybiskupa, w katedrze o godz. 9.00.
- Ks. arcybiskup będzie tam też sprawował uroczystą Liturgię Godzin – w piątek i sobotę, również o godz. 9.00.
- W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczynamy obchody Świętego Triduum Paschalnego. Porządek liturgii w naszym kościele będzie następujący:
– Msza Wieczerzy Pańskiej: w wielkoczwartkowy wieczór, o godz. 18.00 (na tą Mszę św. przynosimy skarbonki „jałmużny wielkopostnej” i składamy je w przygotowanych koszach, które następnie będą przyniesione do ołtarza w procesji z darami).
– Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy: przez pełną godzinę po zakończeniu Mszy św. oraz w Wielki Piątek od Jutrzni o godz. 9.00 do Liturgii Męki Pańskiej. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę Kościół trwa na modlitwie przy Grobie Pańskim i powstrzymuje się od sprawowania Eucharystii.
– Droga Krzyżowa: w dzień Wielkiego Piątku o godz. 15.00.
– Liturgia Męki Pańskiej: w Wielki Piątek o 18.00 (przypominamy też, że w tym dniu, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, obowiązuje post ścisły). Ofiary składane na tacę podczas adoracji Krzyża będą przeznaczone na Grób Pański w Jerozolimie.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim: w Wielki Piątek – od Liturgii Męki Pańskiej do godz. 20.30 oraz w Wielką Sobotę – od Jutrzni o godz. 9.00 do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
– Poświęcenie pokarmów – w Wielką Sobotę, wg następującego porządku:
a) od godz. 10.00, w odstępach ok. kwadransa, kolejno w miejscowościach: Folwarki Wielkie, Folwarki Małe, Dobrzyniówka (w nowej świetlicy wiejskiej), Rafałówka, Kamionka, Protasy, Łubniki, Zwierki;
b) również od 10.00 i w podobnych odstępach czasu, kolejno w miejscowościach: Pasynki (w altanie na placu gminnym), Nowosady, Kowalowce, Krynickie, Laszki;
c) w godzinach 10.00 – 14.00, co pół godziny: w kościele.
W czasie święcenia pokarmów z zasady nie święci się wody do przechowywania w domach – zaopatrujemy się w nią w kościele po Wigilii Paschalnej.
W Wielką Sobotę, choć nie jest to obowiązek, Kościół zachęca również do zachowania postu.
– Najważniejsza Msza św. w roku – szczyt całego Triduum – czyli Wigilia Paschalna, rozpocznie się w sobotni wieczór o godz. 20.30. Początek liturgii będzie przed kościołem, przy rozpalonym ogniu. Z domu zabieramy ze sobą tej nocy świecę (najlepiej swoją chrzcielną, zabezpieczoną przed kapaniem wosku) oraz naczynie na wodę – uroczyście poświęconą podczas tej Eucharystii.
– Całonocne czuwanie wielkanocne planujemy od zakończenia Wigilii Paschalnej do rozpoczęcia procesji rezurekcyjnej; do udziału w tym czuwaniu, jak też w Wigilii i procesji, zapraszamy również, tradycyjnie, naszych strażaków. Pół godziny po północy na wspólne czuwanie zapraszamy szczególnie młodzież, służbę liturgiczną oraz wspólnoty naszej parafii.
– Procesja rezurekcyjna rozpocznie się w niedzielny poranek o godz. 6.00, poprzedzając bezpośrednio drugą Mszę św. wielkanocną.
– Pozostałe Msze św. Triduum Paschalnego będą w niedzielę o 9.00 i 11.00 oraz w Krynickich o 10.00 (w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny nie będzie Mszy św. po południu).
- Lista do wpisywania się na adorację w Wielką Sobotę będzie wyłożona na stoliku przy wejściu do kościoła.
- Wielki Piątek jest także pierwszym dniem nowenny do Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do prywatnego odmawiania modlitw związanych z obchodami tych dni.