Kancelaria parafialna czynna w godzinach:
PONIEDZIAŁEK – SOBOTA: 8:00 – 9:00
oraz
PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK: 16:40 – 17:30
Wyjątki: w bieżących ogłoszeniach
Kancelaria
``Bierz Moc`` - przygotowanie do bierzmowania
- Wstęp merytoryczny
Program „Bierz Moc” powstał w oparciu o dwudziestoletnie doświadczenie duszpasterzy prowadzących formację kandydatów do sakramentu bierzmowania w Archidiecezji Białostockiej. Wymiana doświadczeń pozwoliła dostrzec, że dynamika zmian pokoleniowych znacząco przyśpieszyła.
Nie istnieje program katechetyczny czy formacyjny, który rozwiązałby problemy, jakich doświadczają obecnie młodzi ludzie. Istnieje natomiast Ewangelia, która uczy nas widzieć w każdym człowieku dziecko Boże, pokazująca, jak czytać znaki czasu. Program „Bierz Moc” buduje doświadczenie religijne w oparciu o przeżywanie roku liturgicznego od okresu Wielkanocnego przez niedzielę Trójcy św., po Triduum Paschalne. Od września spotkania w prezentowanym cyklu są skoncentrowane na poznawaniu Darów Ducha Św. Wielki Post, przez nabożeństwo pokutne i adorację Krzyża, ma wprowadzić uczestników w głębsze życie modlitewne. Zakończeniem formacji winna być Agapa – Eucharystia, po której nastąpi spotkanie połączone z poczęstunkiem.(Być może w formie wyjazdowych rekolekcji czy spływu kajakowego).
- Część praktyczna
Kto?
Przygotowanie dotyczy uczniów klas VIII SP i starszych, którzy z różnych powodów nie przyjęli Sakramentu Bierzmowania
Kiedy?
Przygotowanie rozpoczyna się w jedną z niedziel wielkanocnych pod koniec 8 klasy szkoły podstawowej, a kończy się Sakramentem Bierzmowania wiosną w I klasie szkoły ponadpodstawowej. Spotkania będą odbywać się co 3-4 tygodnie prawie zawsze w niedziele o godz. 10.00 (po Mszy św. o 9.00). Plan spotkań może ulegać zmianie, dlatego prosimy by na bieżąco słuchać ogłoszeń!
Harmonogram jest także dostępny w aplikacji mobilnej pod nazwą „Bierz Moc”.
Gdzie?
Spotkania będą się odbywały w kościele lub salce parafialnej.
- Zasady i warunki:
a) Zgłoszenie chętnych do Sakramentu Bierzmowania odbywa się przez przybycie na spotkanie (najpóźniej we wrześniu, inaczej przygotowanie przesuwa się na kolejny rok) i złożenie deklaracji
b) kandydaci, którzy zostali ochrzczeni w innej parafii niż w Zabłudowie zobowiązani są do przedłożenia Metryki Chrztu
c) Zgłoszeni kandydaci zobowiązani są do uczestnictwa w spotkaniach (max. 2 razy można być nieobecnym)
d) Nie ma żadnych książeczek do podpisów.
e) Bardzo prosimy rodziców o motywowanie swoich dzieci do uczestnictwa w spotkaniach.
f) w całej diecezji , parafiach odbywa się takie same przygotowanie, dlatego, jeśli terminy i miejsce nie odpowiadają w naszej parafii, można przygotowywać się do bierzmowania w innej parafii.
Harmonogram spotkań w naszej parafii jest ustalany na bieżąco – dostępny w aplikacji BIERZ MOC.
Opiekun: ks. Mateusz Bajena – tel. 503-796-671
Porządek Mszy św. i nabożeństw
Msze święte w niedziele: 700 , 900 , 1000 (w Krynickich), 1100 , 1230 z udziałem dzieci (z wyjątkiem ferii zimowych i wakacji) i 1800
Msze święte w święta i w czasie rekolekcji: wg bieżących ogłoszeń
Msze święte od poniedziałku do piątku: 630 i 1800
Msze święte w soboty: 700 (z wyjątkiem Adwentu – wówczas roraty o 630) i 1800
Roraty w Adwencie: 8 grudnia oraz w soboty o godz. 630
Droga Krzyżowa w Wielkim Poście: w piątki, o godz. 1830
Gorzkie Żale w Wielkim Poście: w niedziele, po Mszy św. o godz. 1100
Nabożeństwo majowe oraz czerwcowe:
- w niedziele: po Mszy św. o godz. 1100
- w dni powszednie: po Mszy św. o godz. 1800
Różaniec w październiku:
- w niedziele: po Mszy św. o godz. 1100
- w poniedziałki, środy i piątki: po Mszy św. o godz. 1800
- we wtorki i czwartki: o godz. 1730
- w soboty: po Mszy św. o godz. 700
Standardy Ochrony Dzieci
W parafii został opracowany i wprowadzony w życie wewnętrzny dokument, w którym zawarta jest polityka ochrony przebywających tu dzieci i osób dorosłych zgodnie z obowiązującymi standardami wyznaczonymi zarówno przez dokumenty państwowe (Ustawę o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw z dn. 28 lipca 2023 r. – tzw „Ustawa Kamilka”), jak i wskazania wynikające z Wytycznych Kościoła katolickiego w Polsce:
Powyższe standardy obowiązują w związku z funkcjonowaniem wszystkich wspólnot, formacji i organizacji działających na terenie parafii.
Osobą zaufaną, o której mowa w Standardzie 2.1, jest p. Klaudia Więckowska (Kancelaria Radcy Prawnego Klaudia Więckowska – tutaj są informacje kontaktowe)
Zamawianie intencji mszalnych
Intencje mszalne można zamawiać w kancelarii (na miejscu lub telefonicznie), mailowo, a na bieżący rok również w zakrystii (po Mszach św.). Księgę intencyjną na kolejny rok otwieramy w którymś z letnich miesięcy – zawsze informacja o tym fakcie jest zamieszczana w niedzielnych ogłoszeniach.
Z racji na większą liczbę intencji, część z nich – zgodnie z kan. 954 Kodeksu Prawa Kanonicznego – przekazujemy do odprawienia poza parafią, chyba że ofiarodawcy wyraźnie zaznaczyli wolę odprawienia ich w naszym kościele. Wszystkie zaś intencje zamówione na dany dzień są zasadniczo ogłaszane na początku Mszy św. sprawowanej o godzinie, na którą dana intencja została zapisana.